loading...

دانلود پاورپوینت کاراموزی و طرح توجیهی

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره بررسی اهمیت نقش مشاوره در اندیشه های معصومین ( ع) دانلود پایان نامه رشته مشاوره ، بررسی مشاوره از دیدگاه معصومین ، سير مشاوره در اسلام و ايران ، فنون مشاوره و راهنمایی در اسلام ،  تمايز مشاوره و روان درمانى ، جایگاه مشورت در قرآن کریم ، Download thesis examines the role of infallible advice on android   تعداد 99 صفحه --- قالب فایل : word   چکیده: هدف از انجام این پژوهش تعیین جایگاه راهنمایی و مشاوره در اندیشه اسلامی ومعصومین…

توجه :

با سلام.ضمن خوش آمد گویی تمامی طرح های توجیهی توسط مهندس مهدی بنی حسن کارشناس دام و طیور نوشته شده است.امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال   مورد تایید قرارگرفته است

لینک دانلود فایل بعد از پرداخت به صورت آنی باز می شود.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

شماره تماس پشتیبانی سایت : 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک (لطفا از تماس خودداری کنید)

ایدی تلگرام پشتیبانی : poshtibaniu@ 

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.
2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.
توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

در صورت هرگونه مشکل در خرید و دانلود فایل با شماره 09191968068 با پیامک در ارتباط باشید.(پاسخگویی فقط به پیامک )

کپی برداری جزیی و کلی از مطالب و قرار دادن آن در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.
مهدی بنی حسن بازدید : 287 شنبه 04 ارديبهشت 1395 نظرات ()

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره بررسی اهمیت نقش مشاوره در اندیشه های معصومین ( ع)

دانلود پایان نامه رشته مشاوره ، بررسی مشاوره از دیدگاه معصومین ، سير مشاوره در اسلام و ايران ، فنون مشاوره و راهنمایی در اسلام ،  تمايز مشاوره و روان درمانى ، جایگاه مشورت در قرآن کریم ، Download thesis examines the role of infallible advice on android
 
تعداد 99 صفحه --- قالب فایل : word
 
چکیده: هدف از انجام این پژوهش تعیین جایگاه راهنمایی و مشاوره در اندیشه اسلامی ومعصومین دینی بوده است. با توجه به ماهیت و اهداف تحقیق،روش تحقیق این رساله،توصیفی است.از آنجایی که در این تحقیق جامعه به معنای مصطلح وجود ندارد،می توان به اعتباری جامعه آماری را کلیه مدارک و اسناد پژوهشی موجود و در دسترس(اعم از کتب،مقالات، پایان نامه ها، طرح های پژوهشی،نشریات و... که مرتبط با نقش مشاوره در اندیشه های معصومین ( ع)  می باشد ) در زمینه موضوع مورد تحقیق،دانست.در این پژوهش بعد از مشخص شدن پرسش های پژوهشی،از روش کتابخانه ای بصورت فیش برداری استفاده شد.در این تحقیق از روش کیفی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده شده است.یافته های سوال اول پیرامون هدف از مشاوره برای انسان از ديدگاه معصومین  نشان داد که این اهداف شامل : رشد فكرى و معنوى و هدايتصحيح افراد در زندگى مادى و معنوى، ايجاد اعتماد به نفس و توانمندى براىتصميم گيرى بجا در حوادثو امور زندگى و جلوگيرى از رفتارهاى ناسازگار و سهلانگاريها و لغزشها.ايجاد روحيه تعاون و همكارى و پرهيز از استبداد در حل مشكلات مراجعه كنندگان می باشد. همچنین نتایج پیرامون سوال دون تحقیق مبنی بر فنو ن و روش هاي مشاوره کردن افراد از ديدگاه معصومین چیست؟نشان داد که منظور از این روشها: مصافحه در جلسه مشاوره، احترام گذاشتن،گوش دادن ، هم دلی کردن، هم سازی، پذیرش، انعکاس گفتار و احساسات مراجع میباشد. همچنین پژوهش نتیجه می گیردازدیدگاه معصومین ،مشاورهنوعى تعليم و تربيت است و در پيشگيرى از بروز مشكلات روانى ،عاطفى ، اجتماعى ، اخلاقى و رفتارى و اصلاح افراد در جامعه ، نقش اساسى را ايفا مىكند.
 
کلمات کلیدی : پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره ، سير مشاوره در اسلام و ايران ، مشاوره از دیدگاه معصومین ، مشکلات خانوادگی و مشاوره انها ، پایان نامه رشته مشاوره ، 
 
 فهرست مطالب  
 
فصل اول :کلیات تحقیق
مقدمه 1 
بیان مساله 4 
اهمیت و ضرورت تحقیق 6 
اهداف تحقیق 9
سوالات تحقیق 9
تعاريف واژگان و متغیرهای تحقیق 9
روش تحقیق 10
جامعه آماري 10
ابزار جمع اوری اطلاعات 10 
روش تجزیه و تحلیل داده ها 11 
فصل دوم : مبانی نظری و پیشینه پژوهش
بخش اول: ادبیات تحقیق 
تعاریف 13
مفهوم مشورت در اسلام 15
تاریخچه 16
سير مشاوره در اسلام و ايران 18
تمايز مشاوره و روان درمانى 21
جایگاه مشورت در قرآن کریم 24
فلسفه مشورت 25
هدفهای مشاوره 26
خصوصیات راهنما و مشاور از دیدگاه اسلام 27
وظایف مشاوران 28
فنون مشاوره و راهنمایی در اسلام 29
شایستگی یک مشاور درنگاه معصومین 39
ویژگیهای مشاوران 41
محدوده مشورت 43
دلایل بررسی مشاوره از دیدگاه معصومین دینی 44
بخش دوم : پیشینیه تحقیق 46 
فصل سوم : روش تحقیق
اهمیت مشورت 55
فایده های مشورت 55
مشورت با خدا 57
اهمیت مشاوره در احادیث 57
نقش  مشورت و مشاركت  از  ديدگاه اسلام 58
مشورت و مشاركت در  تصميم گيري  از ديدگاه معصومين 59
مشورت از دیدگاه معصومین در امور شخصی 60
مشاوره در زندگی ائمه علیهم السلام 61
موضوع مشورت  61 
فصل چهارم : تحلیل کیفی
تحلیل کیفی 67 
فصل پنجم: نتیجه گیری وپیشنهادات تحقیق
خلاصه تحقیق 83 
بحث و نتیجه گیری 83
محدودیت ها ی پژوهش 89
یشنهادات پژوهشی 89
پیشنهادات کاربردی 89
فهرست منابع 91 
ضمایم 
 
 
فصل اول کلیات تحقیق
 
مقدمه: بدون شک یکی از ریشه‏ دارترین اصول عرفی و عقلایی‏ در زندگی بشر،اصل مشورت و تبادل‏نظر با صاحبان فکر و تجربه است.این اصل از سابقهء طولانی و دیرینه عمیق‏ برخوردار است و تاریخ آن با آغاز تاریخ جامعه بشری‏ هم‏زمان بوده است.گذشته از این،اصل مشورت و مشاوره یک اصل اسلامی‏ است و از برنامه‏های شاخص نظام اجتماعی اسلام و اصول‏ فرهنگی و سیاسی اسلام به حساب می‏آید و در قرآن کریم و گفتهء پیشوایان معصوم، مطالب گران‏سنگی در این زمینه وجود دارد.
‏ مشورت،پویشی است که به انسان کمک می‏کند تا با استفاده از آراء،اندیشه‏ها و دیدگاه‏های مختلف،توانایی‏ها و استعدادهای خود و دیگران را بشناسد و با موقعیت‏ها و امکانات فردی و اجتماعی و نیز با محدودیت‏ها،کاستی‏ها و نارسایی‏ها آشنا گردد و از فرصت‏های تحصیلی،شغلی، حرفه‏ای،شخصی و اجتماعی بهتر استفاده نماید و برای حل‏ مشکلات خود و جامعه راه‏حل مناسب بیابد.تعریف فوق،تعریف جامعی است که با توجه به معنای‏ لغوی مشاوره در تعلیم و تربیت و نیز با توجه به روایاتی که در این زمینه وارد شده انتخاب شده است(بهشتی،1385، ص 21).
شور و مشورت در لغت به دو معنا به کار می‏رود. الف:اظهار و ابداء شی‏ء، ب: اخذ و استخراج شی‏ء1و در اصطلاح به معنای استخراج رأی دیگران از طریق تبادل افکار و اندیشه‏هاست تا در پرتو توجه به آراء مختلف و ضمیمه‏ ساختن عقل و اندیشه‏ها،راه صواب و مناسب حل مشکلات‏ آشکار گردد و از ندامت و ملامت مصونیت پیدا شود.راغب اصفهانی درمفردات می‏نویسد: «التشاور و المشاورة و المشوره، استخراج الرأی‏ بمراجعة البعض الی البعض (المفردات فی غریب القرآن،ص 170).
تشاور و مشاوره و مشورت عبارت‏ است از به دست آوردن رأی(درست) با مراجعه افراد به‏ یکدیگر.طبرسی در مجمع البیان چنین می‏نویسد:«المشاورة و هی المناوضة فی الکلام لیظهر الحق» (تفسیر مجمع البیان،ج 8). مشاوره عبارت‏ است از تبادل و رد و بدل کردن کلام به منظور این که رأی‏ صواب و حق آشکار گردد.پیشوایان معصوم نیز در روایات،مشورت را به معنای‏ تبادل نظر و ضمیمه ساختن عقل‏ها و اندیشه‏ها و استخراج رأی‏ صحیح به کار برده‏اند؛ امام علی علیه السّلام خطاب به فرزندش محمد حنفیّه می‏فرماید: «اضمم آراء الرجال بعضها الی بعض ثم اختر اقربها من الصواب و ابعدها من الارتیاب»( وسائل الشیعه،ج 8).
آراء گوناگون را با یکدیگر ضمیمه نما سپس از میان آنها نزدیک‏ترین رأی را به‏ صواب و دورترین آنها از خطا را انتخاب نما.و در روایت دیگری می‏فرماید:«من استقبل وجوه‏ الآراء عرف مواقع الخطا» (تفسیر مجمع البیان،ج 8) ،هر کس از آراء و نظریه‏های‏ گوناگون استقبال کند،مواقع خطا را باز شناسد.مشاوره تعاملی بین مراجع و مشاور است که بدان وسیله به مراجع کمک می‏شود تا پس از شناخت‏ خویش، تصمیمات معقول و مقبولی اتخاذ نماید. مشاوره به منزلهء یک هنر،تعامل‏ فعال بین مشاور و مراجع است که بدان وسیله فرد پس از طرح مشکل،با کمک مشاور توانایی‏ها،امکانات و نیز محدودیت‏هایش را می‏شناسد(شفیع ابادی،1384، ص 45).
خدای‏ حکیم به حضرت محمد پیامبر ختمی مرتبت،محور انسان و هستی دستور داده که با آنها در کارشان مشورت کن‏ "و شاورهم فی الامر". با اینکه به قول مولوی رأیی بهتر و صحیح‏تر از رأی پیامبر اسلام صلّی اللّه علیه و آله وجود ندارد.
   امر شاورهم پیامبر را رسید                                     گرچه رایش را نبد رأیی مزید
حوزه و قلمرو حوزهء مشورت از دیدگاه اسلام گسترده و وسیع است و محدود به موارد خاصی نمی‏شود بلکه مشورت همهء امور اعم‏ از مسائل فردی،خانوادگی،فرهنگی و سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و حکومتی را در برمی‏گیرد و حتی مسأله کوچکی‏ همانند بازگرفتن کودک را از شیر،امر مشورتی می‏داند؛گرچه‏ مادر کودک در شیر دادن و شیر ندادن به کودکش اختیار دارد ولی اگر خواستند کودک را از شیر بازگیرند،مادر و پدر با هم‏ مشورت می‏کنند و اگر آن دو با رضایت و مشورت تصمیم‏ گرفتند کودک را از شیر بازگیرند بر آنان ایرادی نیست(بقره،233).
 
 اهداف تحقیق:
هدف كلي 
1- تعیین جایگاه راهنمایی و مشاوره در اندیشه اسلامی ومعصومین دینی.
 
2- این تحقیق در پی دستیابی به این هدف است که سازمانها و نهادها و ارگانها در امر تلاش های جمعی خود با در نظرگرفتن نقش برجسته مشورت از دیدگاه بزرگان دین اسلام ، حس مشارکت فکری و همکاری عملی را در بین اعضا و پرسنل خویش تقویت نماید.
 
3- این تحقیق به دنبال آن است تا با درک اهمیت توجه ائمه معصومین (ع) به امر مشورت در امور، به ارتقای سطح فکری و اجماع سالم نظری در تصمیم گیری های سازمانی و اداری کمک نماید
 
پایان نامه بررسی مشاوره از دیدگاه معصومین
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره بررسی اهمیت نقش مشاوره در اندیشه های معصومین ( ع)
قالب فایل : word  --- تعداد 100 صفحه 
 
 
فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش
 
مقدمه فصل دوم شامل دو بخش است در بخش اول به ادبیات ومفهوم شناسی پیرامون موضوع پژوهش بحث می شود ودر قسمت   دوم به پیشنه مطالعاتی تحقیق پرداخته است. 
بخش اول : ادبیات و مفهوم شناسی....
 
فصل سوم مشورت در اسلام
اهمیت مشورت
در متون اسلامی، مشورت از اهمیت بالا و جایگاه ویژه ای برخوردار است تا آنجا که در قرآن کریم یک سوره تحت عنوان "شوری" وجود دارد و در آیاتی نیز مساله مشاوره مطرح و به انجام آن دستور داده شده است.
 نگرش مکتبی اسلام بر مساله شورا از چنان ظرافت و عمقی برخوردار است که حتی مسائل بسیار کوچکی همانند "از شیر گرفتن کودک" را امری مشورتی بین پدر و مادر تلقی می کندو توصیه می شود که اگر خواستید فرزند خود را از شیر بگیرید، با یکدیگر مشورت کنید( بقره ؛ 233 ).
اهمیت مشاوره در اسلام به اندازه ای است که خداوند به پیامبرش امر می کند که مشورت کند:"و شاورهم فی الامر؛ با مردم خود مشورت کن و از آنان نظر بخواه"(آل عمران ؛ 159).
علی رغم اینکه پیامبر(ص) و دیگر معصومین(ع) عقل کل و معصوم بودند و از طریق وحی به منبع لایزال علم و قدرت خداوند ارتباط داشتند و از نظر علم و عقل هرگز نیازی به راهنمایی-ها و ارشاد دیگران نداشتند، اما مأمور شدند تا مشورت کنند؛ همانطور که مورخین و مفسرین اسلامی یکی از صفات آنان را کثرت مشاوره دانسته¬اند. از جمله در مورد پیامبر عالیقدر اسلام(ص) آورده اند که:"سیره پیامبر چنین بود که با اصحاب خود زیاد مشورت می کرد."( محلی، 1343).
شکی نیست که مشورت ائمه معصومین(ع) به خاطر رفع جهل نبوده است، بلکه به این جهت بوده که اولا؛ این اصل را پایه گذاری کنند (جنبه آموزشی) و مسلمانان را به اهمیت مشورت متوجه سازند تا آنان شور و مشاوره را جزو برنامه های زندگی خود قرار دهند و ثانیاً؛ به همراهان و پیروان خود شخصیت داده تا نیروی فکر و اندیشه آنان پرورش یابد. (حسینی بیرجندی، 1388، ص77).
"مومنان کسانی هستند که دعوت پروردگارشان را اجابت کردند و نماز را بپا داشتند و امورشان را به مشورت گذاشتند و از آنچه که روزیشان کردیم انفاق می کنند." (شوری ؛ 38).
هرآنگاه که پدر و مادر با رضایت و مشورت بخواهند کودک را زودتر از شیر بازگیرند گناهی بر آنها نیست."
 
فایده های مشورت
  مشورت که از پشتوانه وحیانی و عقلانی برخوردار است، فواید زیادی دارد. آثار و برکات فراوانی که از مشورت کردن نصیب انسان می شود، هرگز از تفکر فردی و امکانات و منابع فراوان مادی به دست نمی آید. رایزنی با افراد صاحب نظر، سودهای فراوانی به همراه دارد که برخی از آنها عبارتند از:
1. رشد و پیشرفت: امام حسن مجتبی علیه السلام در این باره می فرماید: «هر گروهی که مشورت کند، به راه رشد و هدایت رهنمون شده است.» هدایت شدن، یعنی حرکت کردن در راه راست و بی گمان، خرد جمعی در مقایسه با خرد فردی، درست ترین و بهترین ها را انتخاب می کند و به رشد نزدیک تر است. به عقیده مشاوران کاردان، یکی از هدف های فرایند مشاوره، بنا بر نظریه سلسله مراتب نیازهای انسانی مازلو، نیازهای اولیه او و از جمله آنها رشد و تکامل فرد است. حضرت علی علیه السلام می فرماید: «مشورت، عین راه یابی است.» نیز فرموده است: «هر که با خردمندان مشورت کند، با انوار خردهای آنان روشنی یابد و به راه راست و رستگاری هدایت شود».
2. بالا رفتن قدرت تصمیم گیری: از دیگر فایده ها و هدف های مشاوره در نظر مازلو، تسلط بر شیوه های برخورد، حل مشکل، تصمیم گیری و اعتماد به نفس است. روبه رو شدن با فکرهای گوناگون، فرصت های بهتری از تصمیم گیری و شیوه های برخورد را به انسان می بخشد و قدرت انتخاب و تصمیم گیری او را بالا می برد. در نتیجه، به توانایی او در حل مشکلات و رسیدن به موفقیت می افزاید.
3. رهایی از پشیمانی: اگر انسان در انجام دادن کارهای مهم با دیگران مشورت کند، حتی اگر در کاری شکست هم بخورد، کسی او را سرزنش نمی کند، چنان که در سخن امام کاظم علیه السلام آمده است: «هر کس مشورت کند، اگر درست عمل کرد، تحسین می شود و اگر اشتباه کرد، سرزنش نخواهد شد».
همچنین امام جعفر صادق علیه السلام به نقل از تورات می فرماید: «کسی که مشورت کند، پشیمان نخواهد شد».
4. از بین رفتن غرور کاذب: هنگامی که فردی با دیگری مشورت می کند، ناخواسته به این حقیقت اعتراف می کند که اندیشه هایی بالاتر از اندیشه های او نیز وجود دارد. در نتیجه، از دام غرور و خودرأیی رها می شود و فروتنی اختیار می کند. در نامه امام علی علیه السلام به محمد بن حنفیه آمده است: «کسی که خود را بی نیاز از نظر دیگران بداند، در معرض خطر واقع می شود و هرکس آرای دیگران را بپذیرد، خطرگاه ها را می شناسد».
5. ایجاد هم زمان حس دیگرخواهی و اعتماد دوسویه: در فرآیند مشاوره، مراجعه کننده از مشکلات شخصی خود برای مشاور سخن می گوید و درد دل می کند. در این میان، شایسته است مشاور، مشکل او را از آنِ خود بداند و در آن خوب بیندیشد تا بتواند نهایت توان و تلاش خود را در رفع آن به کار بندد. بدین ترتیب، مشاور اعتماد لازم را میان دو طرف ایجاد می کند و از موانع موجود در برقراری ارتباط خود و مراجعه کننده می کاهد و برای به سلامت گذشتن از بحران پیش آمده، ایده های راه گشا و ارزنده ای را به وی پیشنهاد می کند.
6. تقویت بنیان اعتماد به نفس: بی گمان، از هدف ها و انگیزه های مشورت اهل بیت علیهم السلام با یاران خویش، رشد و بالندگی شخصیت آنها و ایجاد یا تقویت حس اعتماد به نفس در آنان بوده است. تا بدین وسیله آنها را از توانایی درونی شان آگاه سازند و به بهره گیری از آنان فراخوانند. پیشوایان دین بر اثر هم فکری و رایزنی با پیروانشان، ذهن آنان را از ایستایی، پس روی و رخوت می رهاندند و بر گستره اندیشه و عقل شان می افزودند.
1. مشورت در کارها واجب بوَد تا پشیمانی در آخر کم شود
«اَمْـرُهُـم شـوری» بـر ایـن بـوَدکز تَشاوُر سهو و کژ کمتر شود
2. مشورت کردن با دیگران، غرور کاذب آدمی را از میان می برد، بر اعتماد انسان ها به یکدیگر می افزاید و به سبب به کار انداختن فکر و اندیشه، اعتماد به نفس فراوانی به افراد می بخشد.
مشورت با خدا
در بسیاری از روایت های برجا مانده از بزرگان و پیشوایان دین درباره مشورت، بر این نکته تأکید شده است که پیش از مشورت با مردم، با خدا مشورت کنید. امام صادق علیه السلام در حدیثی، تعبیر مشورت با خدا را چنین شرح می دهد:
یعنی اینکه در آغاز از خداوند طلب خیر کنید. سپس در آن مسئله با دیگران به مشورت بپردازید. هرگاه با یاد خدا آغاز کنید، خداوند نیز خیر را بر زبان هر کدام از بندگانش که دوست بدارد، جاری می سازد.
یاری خواستن از خداوند هنگام مشورت با دیگران، بر اثربخشی نیک مشورت می افزاید.
اهمیت مشاوره در احادیث:
در احادیث ارزشمندی که از حضرت پیغمبر (ص) بر ائمه اطهار (ع) نقل گردیده، این اهمیت مشاوره نتایج مفیدی ذکر شده است که به پاره ای از آنها اشاره می‌کنیم:
حضرت پیغمبر(ص) میفرمایند المشاوَرَةُ حِصن من النَّدامَةِ و اَمن من المَلامَةِ . مشورت حصار ندامت است و ایمنی از سلامت (نهج البلاغه 3095) و در جایی دیگر می فرمایند لانَدِمَ من إستَشارَ.هرکه مشورت کند پشیمان نشود (نهج الفصاحه 2509) . همچنین می فرمایندلايفعلن احدکم امراحتی يستشير.هیچ یک از شما کاری را جز با مشورت انجام ندهد(مکارم الاخلاق، صفحه 124).
راهنمایی در اسلام دارای اهمیت زیادی است. در اهمیت راهنمایی همین بس که خداوند قرآن کریم را کتاب هدایت و راهنمایی نامیده است:این کتاب که تردیدی در آن نیست راهنمایی پرهیزکاران است (سوره بقره آیه 1 و 2) و همانا این کتاب هدایت و رحمت برای مؤمنین است .(سوره ی نمل، آیه 77)
پیامبر اکرم در مورد اهمیت راهنمایی می‌فرماید:اینکه خدا بدست تو مردی را هدایت کند برای تو از همه چیزهایی که خورشید برآن طلوع و غروب می‌کند بهتر است(نهج الفصاحه – 3175) و راهنمایی کسی که راه را گم کرده صدقه است. (نهج الفصاحه 1119) .هرکه به هدایتی دعوت کند پادش وی چون پاداش همه کسانی است که پیروی آن کننده و از پاداش آنان چیزی نمی‌کاهد و هرکه به ضلالتی دعوت کند گناه وی مثل گناهان همه کسانی است که پیروی آن کنند و از گناه آنان چیزی نمی‌کاهد. (نهج الفصاحه 2930)
با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که هدایت و راهنمایی از دیدگاه اسلام دارای اهمیت زیادی است و می‌تواند بیشترین برنامه‌های آموزشی و تربیتی را در بربگیرد برای این منظور لازم است معلولین آموزش و پرورش برنامه وسیعی در زمینه امور راهنمایی تدارک ببینند.
حضرت علی (ع) می فرماید : جز با مشورت به راه درست نتوان رسید. و در جایی دیگر میفرماید آراء را به محک یکدیگر بزنید تا صواب از میان آنها متولد شود. (غرر و درر 2/266)همچنین از حضرت علی (ع)نقل است که  مشورت کننده از خطا ایمن و بده راست (ترجمه غرر درر 1/1256)
امام جواد (ع)  می فرمایند إن المشورة مبارکة همان مشورت برکت است. (تفسیر  عیاشی 1/250)
 
نقش  مشورت و مشاركت  از  ديدگاه اسلام
 در دين مبين اسلام، تأكيد بسيار زيادي بر اهميت و ضرورت استفاده از افكار و انديشه ها ي ديگران در انجام كارها گرديده و سفارش مؤكد شده است كه با اهل خرد مشورت نمائيد و نيز افرادي كه در اجراي كاري سهيم مي باشند را بايد در برنامه ريزي براي آن كار نيز شركت داد و در تصميم گيريها با آنها مشورت نمود. چه زيباست كه براي تحكيم سخن خود، استناد و استمداد بجوئم به آياتي از  كلام الله مجيد و دُرّواژه هاي معصومين (س) و بدين شكل پژوهش خويش را با زيور كلامشان بيارائيم : و امرهم شوري بينهم ( سوره شورا آيه 38 ).
     و شاورهم في الامر فاذا عزمت فتوكل علي الله ( سوره آل عمران آيه 159 ). اينها سخنان خداست بر تأييد اين مدعا و اما درّ افشاني معصومين (س) را ببينيم كه مي فرمايند : با مشورت كردن به هلاكت دچار نمي شويد ( رسول اكرم (ص) : لَنْ يَهْلِكَ امْرُءُ بَعْدَ مَشورَهٍ ). هيچ پشتوانه اي محكم تر از مشورت نيست ( امام علي (ع) : و لاظهيِرَ كَالمُشاوَرَهِ ) هيچ قومي مشورت نمي كند مگر اينكه به راه رشد نايل مي شود (امام حسن (ع) : ما تَشاوَرَ قَوم“ اِلّا' هُدوُا اِلي رُشْدِهِمْ ) لذا مي بينيم كه مشاركت از ديرباز جايگاه خاصي داشته و مورد توجه بوده است چنانكه تنهايي (1377) مي گويد : 
از دويست سال پيش، مشاركت در نظام سياسي كشورهاي غرب راه يافت و آرام آرام مراحل تحول و دگرگوني كارساز را پيمود. همراه با مشاركت سياسي مردم در تعيين سرنوشت خويش و گسترش دامنة دخالت آنان در قلمروهاي گوناگون زندگي، مشاركت با آهنگي آهسته در برخي از كشورهاي صنعتي جهان، به ويژه آلمان و ژاپن در قلمرو بازرگاني آغاز شد. صاحبنظران رشته ي مديريت، معتقدند كه مهم ترين عامل جهش تكنولوژيكي و اقتصادي در كشورهايي نظير ژاپن، آمريكا و اروپا به خصوص در دو دهة اخير، همانا استفادة فراگير از نظام مديريت مشاركتي با استفاده از سيستم پيشنهادات در مديريت سازمان ها و دستگاههاي بزرگ توليدي، اقتصادي، خدماتي و آموزشي بوده است. 
 
مشورت و مشاركت در  تصميم گيري  از ديدگاه معصومين 
1-امام جعفر بن محمد صادق از پدرش امام محمد بن على باقر عليهما السلام روايت مى‏كند كه فرمود: 
«قيل لرسول الله صلى الله عليه و آله:ما الحزم؟قال:مشاورة ذوى الراى و اتباعهم‏»  . از پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله پرسيده شد:حزم(استوارى در تصميم)چيست؟ 
پيامبر فرمود:مشورت با صاحب نظران و پيروى كردن از نظرات ايشان است. در اين گفت و شنود، دو نكته جالب وجود دارد: نخست آن كه سه واژه از لحاظ مفهوم نزديك به يكديگر و قريب الافق هستند: 
-عزم، مطلق قصد و تصميم است. 
-جزم، قاطعيت در قصد و تصميم‏گيرى است. 
-حزم، قاطعيت در تصميم گرفته شده بر اساس حكمت و انديشه درست است. و در اين روايت از «حزم‏» سؤال شده كه تصميم‏گيرى حكمت آميز چگونه است؟ نكته دوم آن كه پيامبر در اين روايت علاوه بر آن كه راه كنكاش با انديشمندان مربوطه را پيشنهاد كرده، متابعت و پذيرفتن آراء صواب آنها را نيز توصيه فرموده است‏يعنى، حكمت عملى اقتضا مى‏كند كه تصميم گيرنده از راى صاحب نظران پيروى كند، نه آن كه پس از مشورت، آنچه به نظر خودش رسيد، عمل كند و اين همانگونه كه خواهيم گفت، متابعت از راى اكثريت قاطع صاحب نظران است. به همين جهت است كه حضرت امير عليه السلام مى‏فرمايد: «الخلاف يهدم الراى‏» مخالفت‏با راى اكثريت، مايه تباهى راى تصميم گيرنده است. و در جاى ديگر مى‏فرمايد: «من استبد برايه هلك‏» هر كه راى خود را بپسندد و به آراى ديگران بها ندهد، راه نابودى را در پيش گرفته است. 
2-پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: 
«الحزم، ان تستشير ذا الراى و تطيع امره، و قال:اذا اشار عليك العاقل الناصح فاقبل، و اياك و الخلاف عليهم، فان فيه الهلاك‏». تدبير حكمت آميز آن است كه كار را با صاحب نظران در ميان گذارده و از صلاحديد آنان پيروى كنى و هر گاه خردمند صاحب نظرى دلسوزانه و از روى پند و اندرز پيشنهادى داد، آن را بپذير و مبادا با چنين كسانى مخالفت ورزى كه راه نابودى خود را هموار ساخته‏اى!نكته قابل توجه اين است كه «عاقل ناصح‏» در اينجا عنوان كلى دارد و فرد مراد نيست، به دليل ضمير جمع «و اياك و الخلاف عليهم‏» كه بر اساس آن در صورت مشاورت با انديشمندان بايد به آراى آنان ارج نهاده شود و مورد عمل قرار گيرد و لازمه آن پيروى از راى اكثريت قاطع است. و لذا امام صادق عليه السلام مى‏فرمايد: «المستبد برايه، موقوف على مداحض الزلل‏». هر كه بر راى خود پافشارى كند و به آراى ديگران بها ندهد، بر لبه پرتگاه لغزشگاهها قرار گرفته است.جالب آن كه «مداحض الزلل-لغزشگاهها» به صورت جمع آمده، يعنى:چنين كسى لغزشهاى فراوانى در پيش رو خواهد داشت. 
و مولا امير مؤمنان عليه السلام فرموده: «لا راى لمن انفرد برايه‏» هر كه خود راى باشد، راى او نادرست آيد. 
3-رسول اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: «استرشدوا العاقل و لا تعصوه فتندموا»  با خردمندان به كنكاش بنشينيد و با آنان به مخالفت نورزيد كه پشيمانى در پى دارد.  
مشورت از دیدگاه معصومین در امور شخصی
شـخـصـيـت دادن بـه مردم ، آزمايش و سنجش هوش آنها، رشد فكرى مردم ، استفاده از تاءييد آنها، آگاه نمودن آنها، استبدادى نبودن حكومت ، جلوگيرى از انتقاد بيجا در صورت شكست ، آموزش اين نكته كه نظر خواهى و مشورت با ديگران عيب نيست . 
معصومين عليهم السلام در پاره اى از كارهاى شخصى ، اجتماعى ، سياسى ، اقتصادى با ديگران بـه رايـزنـى و مـشـورت مـى پرداختند كه به گوشه اى از آن اشاره مى كنيم ، با تاءكيد بر ايـنـكـه ايـشـان خـود از مـشـورت با ديگران بى نيازند و تنها به خاطر اهداف ياد شده ، جلسه مشورتى تشكيل مى دادند.
پـيـشـوايـان مـعـصـوم عـليـهـم السـلام در امـور خـصـوصـى و خـانـوادگـى نـيـز مـشـورت و تبادل نظر مى كردند.
امـيـرمـؤ مـنـان عـليـه السـلام وقـتى براى خواستگارى حضرت زهرا سلام الله عليها به حضور پيامبر (صلى الله عليه و آله) رسيد و خواسته اش را بيان كرد، پيامبر (ص ) فرمود:اى ابوالحسن ! پيش از تو نيز كسانى بدين منظور آمده اند، ولى خواسته آنها را كه با زهرا(علیها السلام ) در مـيـان نـهـاده ام چـهـره درهم كشيده و نپذيرفته است . تو نيز درنگ كن تا من (نظر او را جويا شوم و) باز گردم .
آنگاه نزد فاطمه ( علیها السلام ) رفت و فرمود:دخـتـرم ! تـو خـويـشـاونـدى ، بـرتـرى و مـسـلمـانى على (علیه اسلام ) را خوب مى شناسى ، من هم از خدا خـواسـتـه ام كـه بـهـتـريـن و مـحبوبترين فرد نزد خودش را همسر تو كند. اينك على (ع ) از تو خـواسـتـگـارى كـرده است ، نظرت چيست ؟ فاطمه (ع ) سكوت كرد و مانند دفعات پيش چهره درهم نـكشيد، رسول خدا (ص ) چون بى ميلى درچهره او نديد برخاست و فرمود: اللّه اكبر! سكوت او نشانه پذيرفتن است .
معمربن خلاّد، يكى از دوستان نزديك امام رضا عليه السلام ، گويد:يـكـى از حـُلدان امـام (ع ) بـه نـام سـعـد از دنـيـا، رفـت امـام رضا (ع ) به من فرمود: شخص با فـضيلت و امانتدارى را به من معرفى كن كه كارهاى سعد را انجام دهد. گفتم اى پسر پيامبر! من ايـن كـار را انـجـام دهـم ؟ شـمـا بـا كـسـى مـثـل مـن مشورت مى كنيد! امام با ناراحتى فرمود: بله ، رسـول خـدا (ص ) نـيـز بـا اصـحـاب خـود مـشورت مى كرد، آنگاه تصميم مى گرفت و انجام مى داد
 
مشاوره در زندگی ائمه علیهم السلام 
در کتاب های تاریخی گوناگون، حکایت های فراوانی درباره مشورت کردن معصومین علیهم السلام با یارانشان دیده می شود. پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در پیشامدهای گوناگونی چون غزوه ها، اختلاف های قبیله ای و دیگر مسائل اجتماعی عموم، با یارانشان بنابر نص آیه «و شاوِرْهُمْ فی الاَْمْر» رایزنی می کرد. فضیل بن یسار یکی از یاران امام جعفر صادق علیه السلام می گوید: «حضرت درباره مسئله ای از من نظر خواست. به ایشان عرض کردم: خداوند شما را نیک بدارد، فردی چون شما با شخصی چون من مشورت می کند؟ حضرت فرمود: بله، هرگاه لازم باشد، از تو نظر می خواهم.» با آنکه ائمه علیهم السلام از آسمانی برخوردار بودند، به دستور الهی همواره می کوشیدند از میان اطرافیانشان با کسانی که شرایط رایزنی را دارند، مشورت و هم فکری کنند. امام رضا علیه السلام نیز می فرماید: «پدرم با سیاه سودانی مشورت می کرد. وقتی سبب را از ایشان پرسیدند، فرمود: شاید خداوند خیر را بر زبان وی جاری سازد».
اهل بیت علیهم السلام با هم فکری و مشورت کردن با دیگران، در عمل، اهمیت والای این مسئله را به همگان گوشزد کرده اند.
 
موضوع مشورت 
هدف از مشورت، تنها کسب آگاهي و دور ماندن از خطا و اشتباه نيست، بويژه در مورد معصومين که عقل کل هستند و شايد نيازي به مشورت و استفاده از رأي و تجربه ي ديگران ندارند و در مواردي که اين کار را مي کردند در مسائل اجرايي و جزئي بوده است نه در مسائل اعتقادي و اصولي، چرا که آن مسائل با الهام از منبع وحي، صورت مي گرفت و نيازي به مشورت نداشت؛ تنها در مسائلي که مربوط به شيوه و عمل خود مردم بود با آنها مشورت مي کردند. معصومين عليهم السلام در مشورت با ديگران اهداف و اغراض ديگري نيز داشتند که مهمترين آنها عبارتند از: 
شخصيت دادن به مردم آزمايش و سنجش هوش آنها، رشد فکري مردم، استفاده از تأييد آنها، آگاه نمودن آنها، استبدادي نبودن حکومت، جلوگيري از انتقاد بيجا در صورت شکست، آموزش اين نکته که نظر خواهي و مشورت با ديگران عيب نيست(استادي، 1385).
معصومين عليهم السلام در پاره اي از کارهاي شخصي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي با ديگران به رايزني و مشورت مي پرداختند که به گوشه اي از آن اشاره مي کنيم، با تأکيد بر اينکه ايشان خود از مشورت با ديگران بي نيازند و تنها به خاطر اهداف ياد شده، جلسه ي مشورتي تشکيل مي دادند. 
الف- امور شخصي و خانوادگي 
معصومين (ع) در امور خصوصي و خانوادگي نيز مشورت و تبادل نظر مي کردند. 
اميرمؤمنان عليه السلام وقتي براي خواستگاري حضرت زهرا سلام الله عليها به حضور پيامبر صلي الله عليه و آله رسيد و خواسته اش را بيان کرد، پيامبر (ص) فرمود:«اي ابوالحسن! پيش از تو نيز کساني بدين منظور آمده اند، ولي خواسته ي آنها را که با زهرا (ع) در ميان نهاده ام چهره درهم کشيده و نپذيرفته است. تو نيز درنگ کن تا من (نظر او را جويا شوم و) باز گردم. » 
آنگاه نزد فاطمه (ع) رفت و فرمود: «دخترم! تو خويشاوندي، برتري و مسلماني علي (ع) را خوب مي شناسي، من هم از خدا خواسته ام که بهترين و محبوبترين فرد نزد خودش را همسر تو کند. اينک علي (ع) از تو خواستگاري کرده است، نظرت چيست؟ فاطمه (ع) سکوت کرد و مانند دفعات پيش چهره درهم نکشيد، رسول خدا (ص) چون بي ميلي در چهره او نديد برخاست و فرمود: الله اکبر! سکوت او نشانه ي پذيرفتن است. »( بحارالانوار، ج 43).
معمربن خلاد، يکي از دوستان نزديک امام رضا عليه السلام، گويد: «يکي از خادمان امام (ع) به نام سعد از دنيا، رفت امام رضا (ع) به من فرمود: شخص بافضيلت و امانتداري را به من معرفي کن که کارهاي سعد را انجام دهد. گفتم اي پسر پيامبر! من اين کار را انجام دهم؟ شما با کسي مثل من مشورت مي کنيد! امام با ناراحتي فرمود: بله، رسول خدا (ص) نيز با اصحاب خود مشورت مي کرد، آنگاه تصميم مي گرفت و انجام مي داد. » ( وسائل الشيعه، ج 8).
ب - امور اجتماعي 
شرکت دادن مردم، در کارهايي که مربوط به خودشان است، از شيوه هاي موفق مديريت اجتماعي است، بگونه اي که جز از اين طريق، اداره ي اجتماع کار مشکلي است. تجربه، نشان داده که مديريتهاي ديکتاتوري به شکست و اضمحلال مي انجامد و بر عکس، شرکت دادن مغزهاي متفکر، در اداره ي مملکت بر انسجام، صلابت پويايي و شوکت آن مي افزايد، رسول خدا صلي الله عليه و آله در اين باره مي فرمايد: «من اراد امرا فشاور فيه و قضي، هدي لارشد الامور» (تفسير درالمنثور، ج 6 ).
کسي که قصد انجام کاري را دارد و درباره ي آن مشورت کند، به صحيح ترين کار راهنمايي شده است. 
انتخاب مديران اصلح، در اين راستا انجام مي گيرد و مشورت در انتخاب آنان خود، مشورتي مضاعف است و مشارکت مردم در پاره اي از کارهاي خويش از برکات آن محسوب مي شود. پيامبر اسلام آنچنان با مردم و امت خود مأنوس و نزديک بود که ديگران نيز در امور خود، آن حضرت را مورد مشورت قرار مي دادند. 
مردي از روستا خدمت رسول خدا (ص) آمد و گفت: شتراني آورده ام و قصد فروش آنها را دارم، ولي قيمت بازار را نمي دانم و مي ترسم مرا فريب دهند، دوست دارم شما با من به بازار بيايي تا با نظارت و مشورت شما شترانم را بفروشم، پيامبر فرمود:
«شترانت را نزديک بياور و يکي يکي آنها را به من نشان بده تا قيمت آنها را به تو بگويم. آن مرد چنين کرد و شتران را پس از قيمت گذاري رسول خدا (ص) به بازار برد و به قيمت خوب فروخت و بسيار سپاسگزاري کرد. »( شرف النبي، ص 575).
 حضرت امير (ع) هنگامي که قصد لشکرکشي به شام و جنگ با معاويه را داشت ضمن ايراد خطبه اي براي مهاجران و انصار از آنها نظرخواهي کرد. (نهج السعاده، ج 2).
 پيشوايان معصوم (ع) حتي با بردگان و زيردستان خود نيز مشورت مي کردند، و بدين وسيله به آنان بها و ارزش مي دادند. حسن بن جهم مي گويد:«خدمت امام رضا (ع) بوديم، از پدر بزرگوارشان موسي بن جعفر(ع) ياد شد آن حضرت فرمود: پدرم عقلي داشت که عقل هيچ کس با آن برابر نبود، با اين حال گاهي اتفاق مي افتاد که در مواردي با غلام سياهي از غلامان خود مشورت مي کرد، و از او نظر مي خواست تا جايي که به وي نسبت به اين کار اعتراض شد و آن حضرت پاسخ داد: چه بسا خداوند فتح و گشايش را بر زبان وي جاري کند. »
( وسائل الشيعه، ج 8).
ج - امور سياسي 
حضرات معصومين عليهم السلام در امورسياسي و حکومتي نيز با مردم مشورت مي نمودند زيرا اين مردمند که با جانفشاني و استقامت در برابر مشکلات، حکومت اسلامي را حفظ مي کنند و زماني که احساس کنند، رهبرانشان افکار و نظرات آنها را در موارد لازم مورد توجه قرار مي دهند، بر پايداري و ايثار آنان افزوده مي شود و بيشتر خود را موظف به دفاع از نظام مي دانند. 
در فتح مکه، قبل از ورود سپاهيان اسلام به شهر، خبر آوردند که ابوسفيان دشمن سرسخت اسلام و پيامبر، تقاضاي ملاقات با رسول خدا (ص) را دارد. پيامبر، اصحاب و اطرافيان نزديک را جمع کرد و با آنها پيرامون اين ملاقات به مشورت و گفتگو پرداخت(صحيح مسلم، ج 5).
حضرت امير (ع) هنگامي که شنيد طلحه و زبير به همراه عايشه به بصره رفته اند تا به بهانه ي خونخواهي عثمان عليه آن حضرت قيام کنند، ابن عباس، محمد بن ابي بکر، عمارياسر و سهل بن حنيف را خواست و آنان را در جريان امر قرار داد و گفت: «اشيروا علي بما اسمع منکم القول فيه» بگوييد بدانم نظر شما در اين مورد چيست؟
ابن عباس نظر داد؛ همان طور که طلحه و زبير، عايشه را با خود همراه کرده اند، آن حضرت نيز ام سلمه را با خود همراه نمايد، ولي آن حضرت اين نظر را نپذيرفت سپس اعلان بسيج عمومي داد تا فتنه ي آنان را دفع کند. 
( الجمل شيخ مفيد، 128)
حضرت موسي بن جعفر عليه السلام از طرف موسي بن مهدي عباسي تهديد به قتل شد، امام عليه السلام اهل بيت و شيعيان نزديک خود را خواست، و با آنان به مشورت پرداخت. آنان ضمن اعلام پشتيباني از امام، پيشنهاد کردند که آن حضرت، خود را از دسترس موسي دور نگه دارد(نهج الدعوات ، 218).
د- امور نظامي 
در مسائل نظامي به دليل اينکه افراد، از جان خود مايه مي گذارند، مشارکت و همفکري آنان ضروري تر است، از اين جهت، يک رهبر دورانديش، بايد با رايزني و تبادل فکري، نظر نهايي نيروهاي خود را به دست آورد و با حصول اطمينان خاطر از درجه ي جانبازي و همکاري آنان، دست به اقدام بزند. 
معصومين عليهم السلام چنين کاري را پيوسته مورد توجه داشتند؛ در جريان جنگ بدر، که اولين رويارويي مهم اسلام با کفر بود، رسول خدا (ص) ابتدا در بيرون بردن مردم بويژه انصار، از خود رغبتي نشان نمي داد. دليلش اين بود که انصار در پيمانهاي عقبه با پيامبر عهد کرده بودند که در مدينه از او چون جان و ناموس خويش دفاع کنند و اکنون که دامنه ي جنگ و دفاع به خارج از مدينه کشيده شده بود، پيامبر درصدد کسب نظر آنها برآمد از اين رو در يک جلسه ي مشورتي، وقتي از نظر نهايي آنها مبني بر رضايت و شرکت همه جانبه در جنگ، اطمينان پيدا کرد بسوي بدر حرکت کرد. 
همچنين در جنگ احد، رسول خدا با اصحاب و فرماندهان لشکر به مشورت پرداخت که براي مقابله با دشمن در شهر بمانند و سنگر بگيرند يا در خارج از شهر موضع بگيرند و منتظر دشمن شوند. با اينکه نظر رسول خدا (ص) اين بود که در شهر بمانند ولي چون بيشتر اصحاب و لشکريان، جنگ در خارج شهر را ترجيح مي دادند پيامبر تسليم نظر اکثريت شد و به دامنه ي کوه احد رفتند و با دشمن مبارزه کردند. (فروغ ابديت، ج 2).
در نبرد احزاب نيز رسول خدا با اصحاب خود (در مورد پرداخت يک سوم خرماي مدينه به منظور ترک مخاصمه) به مشورت و تبادل نظر پرداخت. بعضي از جوانان غيور و شجاع با اين مصالحه مخالفت کردند و گفتند: اين مردم قبل از اسلام جرأت نمي کردند چنين تقاضاهايي از ما بکنند، حال که به ما شرف اسلام نائل شده ايم براي ما ننگ است که به آنها باج بدهيم. رسول خدا (ص) حرف آنها را پذيرفت و تصميم به جنگ گرفتند( تفسير ابن کثير، ج 1).
همچنين رسول خدا (ص) در جنگهاي بني قريظه و بني نضير با ياران خود مشورت کرد( تفسير در المنثور، ج 2).البته مشاوره پيامبر اکرم (ص) با رزمندگان در مسائل نظامي، به منظور جلب نظر و شرکت آنان در نبرد بوده است نه روشن شدن رأي حق. 
 
 فصل چهارم تحلیل کیفی
 
مقدمه در فصل اول به بيان کليات، در فصل دوم به مباني نظري،پيشينه مطالعاتي و در فصل سوم به روش های مشاوره در اسلام پرداخته شد.در اين فصل با عنوان يافته هاي تحقيق،.در اين فصل سوالات پژوهش به ترتيب بررسي و پاسخ هاي مربوطه که با تکيه بر فصل هاي قبلي تحقيق بدست آمده،ارائه مي شود.
 
تحلیل سوال اول تحقيق:
1-هدف از مشاوره برای انسان از ديدگاه معصومین چیست؟
از آيات و رواياتى كه نقل شد، به دست مى آيد كه هر مشكلى مىتواند هدف مشاوره باشد و محدود به موضوع خاصى نيست و همه امور زندگى فردى ،خانوادگى ، مادى ، معنوى ، شغلى ، تحصيلى ، سياسى ، اجتماعى ، فرهنگى و... را شاملمى شود.هدف از مشاوره بدست آوردن نظریه یا نظریات بهتر در حل مشکلات، بهتر شناختن راه صحیح و یا تهیه طرح‌های اجرائی مناسب در زمینه‌های مختلف است. در مشاوره علاوه بر یاری گرفتن در حل مشکل و یا دست یافتن به نظریات بهتر در مسائل مختلف، هدفهای دیگری نیز مورد نظر می‌باشد که به مهم ترین آنها به شرح زیر اشاره می‌شود:
1- استفاده از تأیید و حمایت دیگران.همچنانکه پیامبر اکرم می فرماید: خودپسندی وحشتناک ترین تنهایی‌ها است و مشورت مطمئن ترین پشتیبان است (تفسیر صافی، ص 106)
2- جلوگیری از انتقادات دیگران در صورت عدم موفقیت.
3- شناسایی افراد صاحب نظر و مؤمن
4- رشد فکری مردم.
5- احترام به نظرات افراد و احتراز از استبداد رأی.
6- ایجاد این فکر که استفاده از نظرات دیگران عیب و عار نمی‌باشد و در نهایت این امر در تمام شئون جامعه تصمیم یابد. بنابراین مشاوره همیشه دلیل بر عدم آگاهی شخص نیست بلکه این موارد نیز از هدفهای مورد نظر در مشاوره بوده و غالباً حصول به همه یا تعدادی از آنها مورد نظر می‌باشد.
 
مشكل يا مساله در مشاوره
درمشاورهمساءله يا مشكلبه پديده اى گفته مى شود كهروى كاركرد فرد، يا گروه يا جامعه اثر مى گذارد و يا پيوند فرد را با خود و دنياىپيرامون خود برهم مى زند و كوششهاى طبيعى حيات شخص را به مخاطره مىاندازد.مسايل و مشكلات رشدى ، سازشى و شخصيتى افراد، به شكلهاى مختلف در رفتارفرد ظاهر مى شوند. برخى از صور اين مشكلات عبارتند از:
 
فصل پنجم نتیجه گیری و پیشنهاد ها
 
نتيجه گيري: تاريخنشان داده است كه افراد زيادى ازبشر، در طول زندگى و يا پاره اى از مراحل زندگيشان ، با مشكلات و مسايل روانى ورفتارى ، رو به رو بوده اند و براى حل آنها به رهبران و دانشمندان دينى ، معلمان ،مشاوران و راهنمايان مجرب و متخصص ، مراجعه مى كرده اند.
امروزه ، بيش از گذشته، مردم به مشاوره و راهنمايى نيازمندند؛ زيرا نظر به تنوع نيازهاى اجتماعى ،اقتصادى ، فرهنگى ، روانى عاطفى و ... و افزايش ‍ تعداد افراد موضوع راهنمايى ومشاوره ، مسائل روانى و رفتارى ، بسى پيچيده تر گرديده و جلوه هاى بيشترى پيدا كردهاست . و مراجعه به مشاوران هم به دليل فقر، كمبود وقت ، مشغول بودن مشاوران و امورىديگر، براى همكان ميسر نيست
تقريبا همه افراد، به نحوى با مشكلات روانى خود ويا كسانى كه در ارتباط با آنان هستند رو به رويند. كودكان و نوجوانان از اخلاق وبرخورد والدين در رنجند و والدين از ناسازگارى ، طغيانگرى ، پرخاشگرى و رفتارهاىنابهنجار كودكان و نوجوانان خود، در ناراحتى و غم و اندوه به سر مى برند. در مدارس، دانش آموزان زيادى وجود دارند كه كم و بيش داراى مشكلات روانى مى باشند و معلمان، مديران و ناظمان ، روزمره ، با رفتارهاى نابهنجار آنان رو به رو هستند. درخانواده ها خيلى از همسران به دليل مشكلات روانى خود، يا همسر و يا هردو، از زندگىآرام و لذتبخشى برخوردار نيستند و زمينه ناراحتيهاى فرزندان را نيز فراهم مىسازند.
براى حل اين مشكلات و پيشگيرى از پديد آمدن آنها در افراد جامعه ،كوششهايى از ناحيه دانشمنداندينى ، روان شناسان ، مشاوران و مؤ لفان به عمل آمدهاست و در چند دهه اخير مسائل رفتارى و روانى كودكان ، نوجوانان و جوانان بالخصوص بهعنوان محور عمده مشاوره و راهنمايى يا روان شناسى مشاوره درآمده است .
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط ابراهیم تقوی در تاریخ 1395/7/21 و 22:42 دقیقه ارسال شده است

در رشته های گروه انسانی مخصوصا روانشناسی و مشاوره عالی کار کردین.و جز برترین سایتها در ارائه پایان نامه در این رشته های هستین.موفق باشید.عالی بود.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آموزش مراحل خرید فایل

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.
2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.
توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

در صورت هرگونه مشکل در خرید و دانلود فایل با شماره 09191968068 با پیامک در ارتباط باشید.(پاسخگویی فقط به پیامک )
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
با عرض سلام و احترام خدمت شما کاربر عزیز. از اینکه وبسایت من رو برای خواندن انتخاب کردید از شما کمال تشکر را دارم.که افتخار دارم پایان نامه و پروژه های دانشگاهی را از طریق این سایت در اختیار شما سروران گرامی بگذارم. اميد است سير و سرچ در اين مجموعه افزايش بار اندوخته هاي علمي دوستان دانش دوست و پژوهشگر، را سبب شود در اين اثني ما را با رهنمود هاي ناب خويش راهنمايي نماييد. ایمیل: mahdipnut@yahoo.com 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 306
 • کل نظرات : 101
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 86
 • آی پی امروز : 124
 • آی پی دیروز : 92
 • بازدید امروز : 768
 • باردید دیروز : 798
 • گوگل امروز : 41
 • گوگل دیروز : 35
 • بازدید هفته : 3,892
 • بازدید ماه : 13,167
 • بازدید سال : 104,956
 • بازدید کلی : 767,287
 • کدهای اختصاصی